T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

EUS (endoskopik ultrasonografi) Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2021

EUS (endoskopik ultrasonografi)


HASTANEMİZ GASTROENTEROLOJİ KLİNİĞİNDE EUS (ENDOSKOPİK ULTRASONOGRAFİ) YÖNTEMİ İLE TANI KOYMA İŞLEMİ YAPILMAYA BAŞLADI.

Başarılı ameliyat ve işlemlerine her geçen gün bir yenisini ekleyen hastanemiz, sağlıkta cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Hastanemiz gastroenteroloji kliniğinde ERCP’ den sonra EUS (Endoskopik Ultrasonografi) yöntemiyle tanı koyma işlemi başarıyla yapılmaya başlamıştır. Bölgede sayılı merkezde yapılan bu işlem gastroenteroloji uzmanlarımız Doç. Dr. Serkan DOĞAN ve Doç. Dr. Nuh Mehmet BÜYÜKBERBER tarafından hastanemizde başarıyla uygulanmaktadır. 

Uzmanlarımızdan aldığımız bilgiye göre; 60 yaşındaki Metin ÇEKİÇ isimli hastamızın pankreasında dış merkez tarafından 5 cm çapında kitle tespit edilmiştir. Bunun üzerine hastanemiz gastroenteroloji kliniğimize başvuran hastadan Doç. Dr. Serkan DOĞAN tarafından ağrısız kesisiz yöntem olan EUS (Endoskopik Ultrasonografi) yöntemi ile hastanın midesinin içinden pankreasa geçilerek pankreasında bulunan 5 cm çapındaki kitleye ulaşılmış ve patoloji laboratuvarımıza gönderilmek üzere doku alınmıştır.

Ağrısız ameliyatsız olan bu işlem ile hasta açık ameliyata göre daha az riskle karşı karşıya kalmıştır. 30/45 dakika süren işlemde hasta kliniğine göre aynı gün normal hayatına dönebilmektedir.
Paylaş