T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Mikrobiyoloji Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019

Mikrobiyoloji


Laboratuvarımız hızlı, güvenilir ve doğru sonuç verme odaklı, hasta haklarına saygılı, yeni bilimsel, teknolojik gelişimleri takip ederek hastalarımıza ve doktorlarımıza klinik laboratuvar hizmeti vermektedir. 

Tıbbi Mikrobiyoloji kliniğimiz 1 eğitim görevlisi, 7 Mikrobiyoloji uzmanı, 1 Parazitoloji uzmanı, 1 Mikoloji yan dal uzmanı, 2 Biyolog ve laboratuvar teknisyenleri ile görev yapmaktadır ve 2017 yılı içerisinde 1.000.000’dan fazla mikrobiyolojik test çalışılmıştır. Ayrıca Mikrobiyoloji kliniğimiz, hastanemizin sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetlerinin de sorunsuz yürümesi için iş birliği içinde görev almaktadır.

Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarımız:

- Bakteriyoloji: Tüm vücut örneklerinin kültürleri, otomatize kan kültürü, boyalı mikroskobik inceleme gibi  testler yapılmaktadır. 
- Viroloji: HBV-DNA, HCV-RNA, CMV-DNA testleri Kayseri ili ve bölgedeki diğer illerin hastalarına hizmet vermektedir.
- Seroloji: Brusella ve  viral antijen arama testleri yapılmaktadır.
- Elisa,: Hepatit, HIV ve TORCH grubu testler çalışılmaktadır.
- Tüberküloz: Bölge tüberküloz laboratuvarı olarakta faaliyet gösteren laboratuvarımız tüberküloz tiplendirme ve antibiyogramı da çalışılmaktadır.
- İmmunfloresan: Otoimmun ve romatolojik hastalıkların tanı ve tedavi takibinde kullanılan testler çalışılmaktadır.
- Flowsitometri: Hematolojik kanserli hastaların tanısında ve tedavi takibinde kullanılan testlerin çalışıldığı bir laboratuvardır.(ALL,AML,KLL,KML,Multiple Miyelom) Bağışıklık sisteminin hastalıklarında lenfosit alt grupları çalışılmaktadır. Ayrıca romatolojik hastalıkların tanı ve tedavi takibinde önemli bir belirteç olan HLA-B27 de bu laboratuvarda çalışılmaktadır.
- Mikoloji: Tüm vücut örneklerinde direkt mantar aranması, kültürü ve antibiyogramı yapılmaktadır.
- Parazitoloji: Tüm vücut örneklerinde direkt bakı, serolojik ve moleküler  yöntemler ile  parazit araştırılması  yapılmaktadır. 

Laboratuvarlarımız geniş bir yelpazede spesifik ve detaylı bir hizmet vermektedir. Laboratuvarımız 7 gün 24 saat acil hizmetleri de dahil olmak üzere Kayseri şehrimizle eş zamanlı bölge il ve ilçelere hitap etmektedir. 

Paylaş