T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Kalp Kapakçığı Değişimi Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021

Kalp Kapakçığı Değişimi


Hastanemiz kardiyoloji kliniğinde 77 yaşındaki Rukiye PEKER isimli hastaya kalp kapakçığı değişimi ameliyatı gerçekleştirildi. Kasıktan kataterle girilerek kapalı olarak gerçekleştirilen operasyon, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden bu ameliyat için gelen hocamız Doç. Dr. Refik Emre ALTEDUN, hastanemiz kardiyoloji uzmanları Doç. Dr. Selami DEMİRELLİ ve Doç. Dr. Ziya ŞİMŞEK tarafından gerçekleştirildi.

“Aort kapak darlığında klasik tedavi yöntemi açık kalp ameliyatı ile kapağın değiştirilmesidir. Ancak çoğu hastada ek sağlık problemi ve daha önce geçirilmiş açık kalp ameliyatı sonucu yeniden ameliyat riski çok yükselmekte ve tekrar ameliyat edilememektedir.” diyen Doç. Dr. Selami DEMİRELLİ sözlerine şöyle devam etti; “Özellikle yaşı ilerlemiş, kalp hastalığının yanında kronik sağlık sorunları bulunan, genel anestezi alması sakıncalı bulunan ve genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayan aort kapak hastaları girişimsel bir yöntem olan Transkateter Yöntemle Aort Kapak Değiştirilmesi (TAVI) ile tedavi edilebilmektedir. Kalbi durdurmadan ve göğsü açmadan kalbe kateter yolu ile ulaşıp daralmış olan kapağın genişletilmesi ve bu genişletilmiş olan bölgeye yeni bir kapağın yerleştirilmesi işlemi olan TAVİ, ileri yaş ve açık cerrahinin uygulanamadığı hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem sırasında takılan kalp kapakları halen tüm dünyada ve ülkemizde kapak değişim ameliyatlarında kullanılan ve hayvanlardan elde edilen biyolojik kalp kapaklarıdır. Kliniğimizde de bu işlemler artık rutin bir şekilde yapılmaktadır. Biz de kliniğimizde Kronik bronşiti ve kalp damar hastalığı olan 77 yaşında yüksek riskli hastaya Kardiyoloji, Kalp cerrahisi ve Anestezi bölümünün ortak kararı sonrasında TAVI yöntemi ile aort kapağına başarılı bir şekilde yeni kapağını implante ettik. Hastaya başarılı olarak yaptığımız girişim sonrası hasta servisimize alındı.”

Rukiye PEKER (77) yıllardır nefes darlığı probleminin olduğunu, bunun için Kayseri’ de gitmediği hastane almadığı tedavi kalmadığını fakat şehir hastanesinde olduğu ameliyattan sonra çok rahatladığını, sağlığına kavuştuğunu dile getirirken, doktorlarına ve bu hizmeti sağlayan herkese teşekkür ederek Allah hepsinden herkesten razı olsun dedi.
Paylaş