T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Çözger Raporlarında da bölgede ilk sırayı alıyoruz. Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019

Çözger Raporlarında da bölgede ilk sırayı alıyoruz.


Kayseri Şehir Hastanesi “Sağlık Kurulu” Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi giriş katında 7 si ana branş olmak üzere 11 poliklinik, 22 memur ve 17 yardımcı personel ile kayseri ve bölge illerinde tüm engelli yetişkin, engelli çocuk ve durum bildirir raporlar hazırlayarak hizmet vermektedir. Özellikle ÇÖZGER (Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Raporları) raporlarında bölgede tek ve en fazla rapor hazırlayan kuruldur.

Kayseri Şehir Hastanesi Sağlık Kurulu fiziksel imkanlarının yeterliliği ve bu hizmeti zamanında sunumu ile Türkiye de bir ilke daha ev sahipliği yapmaktadır diyen Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ali AKGÜN, Sağlık Kurulu kayıt’ dan poliklinik muayenesine, tahlil ve tetkik alanından, heyet odasına kadar rapor hazırlanmasında hastaların yapması gereken bütün işlemleri gitmesi gereken bütün birimlerin kısacası sağlık kurulu hizmetlerinin tek bir merkezde toplanması ile Türkiye de tektir dedi.

Kayseri Şehir Hastanesi Sağlık Kurulunda ÇÖZGER raporlarının nasıl verildiğini ve bölge için değerine değinen Uzm. Dr. Ali AKGÜN, ÇÖZGER raporları Çocuklar için Özel Gereksinim Değerlendirmesi raporları olup; Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Şubat 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Amaç; Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu ile Çocuklar için terör, kaza ve Yaralanmaya bağlı durum bildirir Sağlık Kurulu Raporunun alınışı, geçerliliği, değerlendirilmesi ve bu raporları verebilecek yetkili sağlık kurum ve kuruluşlarının tespiti ile ilgili usul ve esasları belirlemek ve çocuklar ile ilgili özel gereksinim alanlarının belirlenmesine ilişkin ortak bir uygulama alanı geliştirmektir. Bu minvalde ÇÖZGER raporları Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu standartlar çerçevesinde verilmekte olup, bu raporları sadece yan dal uzmanlık alanları olan eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri verebilmektedir. Kayseri Şehir Hastanesinde çocuk yan dal uzmanlarının görev yapıyor olması ÇÖZGER raporlarının hastanemizde düzenlenmesine imkân sağlıyor. Haftanın bir gününü tamamen ÇÖZGER raporlarına ayıran Şehir Hastanesi Sağlık Kurulu, bu sayede haftalık ortalama 100 hastanın başvurusunu değerlendirmektedir. Sağlık kurulumuzun bu başarılı ve özverili hizmeti, hastalarımızın sıkıntılarını çözme noktasında hastanemizi Türkiye de ilk sıraya taşımaktadır. 

Çocuklarımız için Gerekli olan Özel Gereksinim Değerlendirmesi raporlarının Kayseri Şehir Hastanemizde düzenlenmesi, hem şehrimizdeki hem de bölge illerdeki hastalarımızın taleplerini en kısa sürede çözüme kavuşturması açısından önem arz etmektedir.Paylaş