T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Algoloji Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019

Algoloji


“Algoloji kısaca ağrı bilimi olup, ağrılı bölgeye medikal, ilaç tedavi veya girişimsel dediğimiz iğne tedavilerini uygulayan bilimsel bir çalışmadır. Hastalar bize ağrı ile geldiğinde, ağrısı ile ilgili kaynağın neresi olduğunu araştıran, araştırdıktan sonra sonuçlarına göre ilaç tedavisi ya da gerekli görüldüğünde iğne tedavisi veren bölüm olarak karşımıza çıkar. Bize başvuracak olan hastalar bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrıları, eklem ağrıları, eklem kireçlenmelerine bağlı ağrılar, kanser ağrıları, baş ağrıları olanlardır. Tabii ki hastalarımız daha önceden ana branşlara başvurduktan sonra ana branş uzmanları tarafından bizlere yönlendirilmektedir. Algoloji’ de basamak tedavisi bizim için önemli olan bir tedavi yöntemi. Basamak tedavisinden kastettiğimiz nedir? Hastaya ilaç tedavisi uygulandı, ilaç tedavisine rağmen hasta rahatlamadı ise, biz girişimsel dediğimiz iğne tedavisini uyguluyoruz. İğne tedavisine örnek verecek olursak; hastamız bel fıtığı tanısı ile bize başvurdu, cerrahi endikasyon dediğimiz yani cerrahi olmayacak bir hasta ama kronik bir bel ağrısı var. Bu hastada ilaç tedavisi ile rahatlama sağlayamadıysak, o zaman biz arkada da gördüğünüz gibi ünitemizde, Skopi eşliğinde hastamızın bel fıtığı olan bölgesine oradaki ödemi, yani toplanmış suyu rahatlatmak adına enjeksiyonlar yapıyoruz. Bel fıtığı nedeniyle ameliyat geçirmiş ama ağrıları hala devam etmekte olan hastalara da aynı şekilde iğne tedavisi uygulayıp ağrılardan kurtarıyoruz. 

Kayseri bu konuda çok şanslı; Çünkü Kayseri’de 2 tane Algoloji Uzmanı bulunmaktadır. Kayseri’de Üniversite haricinde sadece Kayseri Şehir Hastanesinde bulunmakta olup, birçok ilde Algoloji Uzmanı bulunmamaktadır. Bu nedenle çevre illerden çok fazla hastamız, hasta referansı ile bize başvurmaktadır.

Çiğdem Hanım 5 ay önce bel fıtığı nedeni ile ameliyat operasyonu geçiren bir hastamız. Bize başvurduğunda ameliyat sonrası hala çok şiddetli ağrılarının devam ettiğini ifade ediyordu. Biz de kendisine enjeksiyon yapmamız gerektiğini ve enjeksiyonun ayrıntılarını anlattık. Kendisi kabul etti. Bugün de işlemi yapıldı. Genel olarak enjeksiyon çok başarılı bir şekilde geçti. Hastamızın ağrılarının geçeceğini bekliyoruz. Teşekkür ederim” dedi.


Tedavi sonrası duyduğu memnuniyeti dile getiren Çiğdem Sarı ise; “Kayseri Adliyesinde Memur olarak çalışmaktayım. 5 ay önce fıtık ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası ağrılarım fazla olmaya başladı. Bir arkadaşımın babası Kayseri Şehir Hastanesinde Algoloji Birimine gittiğini, ağrılarının rahatladığını söyledi. Tavsiye etmesi üzerine Kayseri Şehir Hastanesi’ne başvurdum. Bana iğne için randevu verdiler. Şu an iğnem yapıldı, gayet iyiyim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Paylaş