T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Anjiografik Yöntemler Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019

Anjiografik Yöntemler


Hastanemiz çocuk Kardiyoloji Kliniğinde Anjiografik yöntemler kullanılarak doktorlarımız Doç. Dr. Mustafa ARGUN ve Uzm. Dr. Süleyman SUNKAK tarafından çocuk kalp delikleri ve damar açıklıkları başarılı operasyonlarla kapatılmaktadır. 

Hastanemiz açıldığı günden bu yana günümüz teknolojisinin güncel tedavi yöntemlerini yakından takip ederek Kayseri’ ye ve Bölge halkına bu tedavi hizmetlerini son teknoloji cihazları ve uzman kadrosuyla sunmaktadır. Sunulan tedavi yöntemlerinden biride günümüzde yaygın olarak görülen çocuk kalp deliklerinin ve damar açıklıklarının kapatılmasıdır.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hastanemiz Çocuk Kardiyoloji Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa ARGUN; “Patent duktus arteriosus (PDA) fetal hayatta pulmoner arter (sağ ventrikülden çıkan ana damar) ile aorta (sol ventrikülden çıkan ana damar) arasında kan akımını sağlayan fetal dolaşımın önemli bir damarıdır. Doğum sonrası vücuda oksijen sağlayan esas organın akciğer olmasıyla birlikte, dolaşımda gerçekleşen bir takım uyum mekanizmaları ile 24-72 saat içerisinde PDA kapanmaktadır’ dedi.

‘Ancak bizim hastamızda olduğu gibi PDA kapanmadığında, kalp yetersizliği, akciğer yüksek tansiyonu, beslenme güçlüğü, büyüme geriliği, tekrarlayan akciğer infeksiyonlarına yol açarak bebek ve çocuklarda önemli olumsuz neticelere sebebiyet vermektedir. Bu nedenlerle önemli büyüklükte olan PDA’nın kapatılması gerekmektedir’ diyerek sözlerine devam etti.

Doç. Dr. ARGUN; ‘kliniğimizde anjiografik yöntem ile uygun cihaz kullanılarak PDA kapatma işlemi yaptığımız hastamız, bir gün sonra taburcu edilmiştir. Ayrıca ünitemizde doğuştan kalp hastalıkları içerisinde kalp içi delikler, damar darlıkları, kapak darlıkları anjiyografik yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir” dedi.


Paylaş