T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Bölgesel Aşırı Terleme Şikayetii Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019

Bölgesel Aşırı Terleme Şikayetii


Sosyal fobi hastalığı olarak bilinen ve insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, ellerde terleme şikâyetine Kayseri Şehir Hastanesi’nden ameliyatlı çözüm.

Modern tıbbın sunmuş olduğu bütün olanaklarla, yeni tedavi yöntemleri ve cerrahi operasyonları bünyesinde gerçekleştiren Kayseri Şehir Hastanesi, sosyal fobi niteliğindeki hastalıklara da çözümler sunuyor.

Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Tezcan ve Uzm. Dr. Ahmet Oral tarafından gerçekleştirilen (ETS) Endoskopik Trakoskopik Sempatektomi ameliyatı ile bölgesel terlemeden kurtularak yaşam kalitesi artan hastalar ise verilen hizmetten oldukça memnunlar.

Hastalık ve tedavisi hakkında bilgi veren Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet ORAL; “Hastamız 19 yaşında erkek hastaydı. Ellerinde aşırı terleme sebebiyle bize başvurdu. Hastalarımızın genelde şikayetleri ıslaklık nedeni ile tokalaşırken yaşadıkları problem, asker polis ise silah tutarken ellerdeki terleme nedeni ile düzgün hedef alamama gibi sosyal fobi şeklinde karşımıza geliyor. Genel olarak da hastalarımızda medikal tedavi başarısızlığı yaşanması nedeniyle de kesin çözüm olması için (ETS) Endoskopik Trakoskopik Sempatektomi dediğimiz bu ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 20 hastaya bu tedavi uygulandı ve başarı yüzdemiz oldukça yüksek.

Bu rahatsızlık toplumumuzun %1 ila %3’lük kısmında görülmektedir. Hastamıza kendi isteği üzerine genel anestezi uygulayarak ameliyatı gerçekleştirdik. Uygun hastalarda uyutmadan derin sedasyon ve lokal anesteziyle ameliyatlarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Ameliyat sonrası hastanın sadece koltuk altında 1,5 cm kadar bir kesi oluyor. Kliniğine göre de hastayı ertesi gün taburcu ediyoruz. 3-5 gün içerisinde de günlük hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor” dedi.Paylaş