T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Ahmet ve Zeyd’ in Hayatını Renklendiren Ameliyat Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021

Ahmet ve Zeyd’ in Hayatını Renklendiren Ameliyat


Oğulları 9 Yaşındaki Ahmet ve 4 yaşındaki Zeyd’in göz tedavilerini yaptırmak için Ankara ve İstanbul’da çeşitli sağlık tesislerine başvuran Ali İhsan Güventürk, aradığı şifayı Kayseri’de buldu. Başarılı geçen ameliyatın ardından gözleri görmeye başlayan Ahmet’in babası Ali İhsan Güventürk'e ilk sözleri ise "Dünyayı daha renkli görüyorum" oldu.
Ahmet ve Zeyd'in ameliyatlarını gerçekleştiren Kayseri Şehir Hastanesi Göz Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Necati Duru; “Kayseri Devlet Hastanesinden Şehir Hastanesine taşındığımızda göz açısından yeni bir yapılanmaya geçtik. Şehir hastanemizde bütün ameliyatların yapılabildiği, bütün hastalıkların tanı ve tedavisini konulabildiği bir klinik olmaya çalıştık. Biz burada kaliteli işler ve ameliyatlar yapmaya çalışıyoruz. Genç, dinamik bir ekibimiz var. Bende bu ekiple beraber burada çalışmaktan gurur duyuyorum" dedi.

Baba Ali İhsan Güventürk'ün Haziran ayında Ahmet ve Zeyd'i göz kliniğine getirdiğini anlatan Doç. Dr. Necati Duru, "9 yaşındaki Ahmet'in her iki gözünde, Zeyd'in ise sol gözünde sorun vardı. Özellikle 9 yaşındaki Ahmet'in göz içindeki mercek dediğimiz lensin bağları zayıflığından dolay her iki gözü de görmüyordu. Hastamız farklı şehirlerde farklı doktorlara başvurmuş ve ciddi maliyetler ortaya çıkarmışlar. Kayseri Şehir Hastanesi olarak bu çocuğumuzu buradan göndermek istemedik. Ameliyatını ekip olarak Şehir Hastanemizde yaptık. Şuan 9 yaşındaki Ahmet neredeyse yüzde 100'e yakın olarak görmekte. 

Kardeşi Zeyd ise 4 yaşında, onunda tek gözünün ameliyatını yaptık. Çocuklarımız şu an çok güzel bir şekilde görmektedir. Onlar gördüğü için bizde mutluyuz. Kayseri Şehir Hastanesi büyüdükçe ve güçlendikçe bu tür ameliyatları daha çok yapacağız. Bu bizim için bir başlangıç idi. Kayseri Şehir Hastanesi olarak daha başarılı ameliyatlar yapmaya hazırız” dedi.

Ahmet'in 2 yaşında iken gözünde bir problem olduğunu fark ettiklerini anlatan baba Ali İhsan Güventürk, "Ahmet'i Ankara'da büyük bir hastaneye götürdük ve bu tedaviyi yapamayacaklarını söylediler. Biz de İstanbul'da bir kaç tanınmış hastaneye götürdük. Burada bize ameliyat için büyük maliyetler çıkardılar. Maddi durumumuz buna el vermediği için ameliyatı yaptıramadık" dedi.

7 yıl boyunca Ahmet'in eğitim ve öğretimden mahrum kalmadığını, yüzde 5'lik görme oranı ile hayatına devam ettiğini anlatan Ali İhsan Güventürk, "Benim İstanbul'dan Kayseri'ye tayinim çıktı. Kayseri'ye tayin çıktıktan sonra yaptığımız araştırmalarda, Necati Duru hocayı bize tavsiye ettiler. Ahmet'i ve kardeşi Zeyd'i getirerek muayene ettirdim. Eşim ile birlikte karar vererek Ahmet'in ve Zeyd'in ameliyatını Kayseri Şehir Hastanesi'nde yaptırdık. Şimdi Ahmet'in iki gözü ve Zeyd'in sol gözü görüyor. Ameliyat sonrasında Ahmet'e nasıl olduğunu sorduğumda, 'Baba dünyayı daha renkli görüyorum' cevabını verdi" ifadesinde bulundu.

Baba Ali İhsan Güventürk, "Başta Kayseri Şehir Hastanesi ve diğer illerimizde bulunan Şehir Hastanelerini açan ve projesinde büyük emeği olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sağlık Bakanlığı'na, Sağlık İl teşkilatına ve değerli hocalarımızın hepsine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.Paylaş