Hemodiyaliz Ünitesi Hasta Ziyaretleri Bilgilendirme
02 Ağustos 2022

1. Ziyaret süresi makul ve mümkün olan en kısa süreyle sınırlandırılmalıdır. Ziyaret sırasında ilgili hekimden bilgi alabilirsiniz.

2. Ziyaret süresi hekim ve hemşirenin kararı ile hastaların durumuna göre değişebilir. Hemodiyaliz ünitesinde olası bir acil müdahale durumunda hasta ziyareti durdurulabilir ya da ertelenebilir.

3. Ziyaretiniz, diyaliz seansında olan hastalarımızın takip ve tedavisini aksatmayacak şekilde olmalı, diğer hastaları tedirgin ve rahatsız etmeyecek şekilde ve belirli düzen içerisinde yapılmalıdır.

4. Kabul edilebilir ziyaretçi sayısı en fazla 2 (iki) kişidir. Ancak, ziyaretçi sayısına, kontrolünün zor olması ve çevresel bulaş riski nedeniyle kısıtlama getirilebilir. Bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.

5. Hastanızın ziyaretinde enfeksiyonların önlenebilmesi için uyulması gereken en önemli kural el hijyeninin sağlanmasıdır. Ziyaretçiler içeriye girerken ellerini yıkamalı veya el antiseptiği kullanmalıdır. (Bu amaçla ünite girişlerinde el antiseptiği bulunmaktadır).

6. Ziyaret girişlerinde mutlaka galoş kullanımı gerekmektedir. Ayrıca hastanıza izolasyon gerekliliği durumunda ziyaret için personellerimizin size vereceği özel koruyucu ekipmanları kullanmanız gerekir.

7. Hastaları öpmemelisiniz ve hasta yataklara oturmamalısınız.

8. Sizin hastanızın ve diğer tüm hastalarımızın sağlığı açısından ziyaret sırasında hiçbir hasta bakım malzemesine temas etmeyiniz.

9. Ziyaretiniz sırasında cep telefonunuzu kapalı tutunuz ve mahremiyet kuralları gereği herhangi bir fotoğraf-video-ses kaydı çekmeyiniz.

10. Üniteye girdiğinizde hastanızın bağlı olduğu hemodiyaliz makinesi, üzerinde ve yanında çok miktarda kablo ve cihazlar görebilirsiniz. Bunlar sayesinde devamlı olarak gereken takip ve tedavileri yapmaktayız. Zaman zaman bu makinalar alarm verebilir, bu alarmlar genellikle hastada ve makinada olan anormal değişiklikleri bildirirler. Bu esnada endişelenmeyin ve hemodiyaliz personelinin müdahalesini bekleyin. Lütfen kendiniz müdahale etmeyin.

11. Hasta ziyaretinizi tamamladıktan sonra, ellerinizi el dezenfektanı ile ovalayınız...

12. Hasta ziyaretine küçük çocukları kesinlikle getirmeyiniz.

13. Öksürük, burun akıntısı vb. bulaşıcı hastalık şikâyeti olanların ve yüksek tansiyon, panik atak vb. kronik hastalıkları bulunanların, hasta ziyaretleri uygun değildir.

14.  Dışarıdan yiyecek- içecek getirilmesi kesinlikle yasak olup, ekstra durumlar doktor iznine bağlıdır.

15. Hasta güvenliği açısından ve hasta bilgilerinin mahremiyeti gereği telefonla hasta hakkında bilgi verilmemektedir.

16. Alınan bütün tedbirlerin hastanızın sağlığı ve güvenliği için olduğunu unutmayınız.

Hastanemiz çalışanları olarak hastalarımıza acil şifalar dileriz.