Kapuzbaşı Şelaleleri
13 Nisan 2022


Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içinde Kapuzbaşı, Yeşilköy ve Derebağ şelaleleri yer almakta olup, bu şelalelerin en önemlisi Kapuzbaşı şelaleleridir. Bir vadide yükselen kayalıklara Eski Türkçe’de “kapuz” adı verildiği rivayet edilerek şelaleler bu adla anılagelmiştir. Başka bir rivayette; eski Türklerin bahar mevsiminde baharı kutladıkları toy eğlencesinde şelale başında kopuz çaldıkları için bu adı aldığını nakledenler vardır .
 4.jpg
 
Kapuzbaşı köyü yakınında 500 m2 bir alan içerisinde beş tanesi büyük, ikisi küçük olmak üzere yan yana dizili 7 adet şelaleden ibaret olup doğal çatlayan kayalıkların arasından fışkıran 60–76 m yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülen ayrıca yaz ve kış aylarında sürekli akan kaynak şelaleleridir. Suları Aladağ’ın Aksu suları ile birleşerek Zamantı Irmağı’na, oradan da Seyhan Nehri’ne karışır. Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olan Kapuzbaşı Şelaleleri; irtifa akışı itibariyle Victoria Çağlayanı (100 m) hariç, Niagara Şelalesinden (55 m), Finlandiya İmarot’dan (25 m), Erzurum Tortum (50 m), Antalya Düden (5 m) şelalesinden daha büyük olup, aktığı yerin rakımı 700 m’dir.
 
 2.jpg
 
Aladağ zirvelerinde bulunan kar ve buzulların erimesiyle beslenen debisi çok büyük olan sular gürültülü, dehşetli ve ihtişamlı bir manzara arz ederler .
 
 5.jpg
 
 1.jpg
 
 3.jpg