Tıbbi Mikrobiyoloji


Klinik Hakkında

Laboratuvarımız hızlı, güvenilir ve doğru sonuç verme odaklı, hasta haklarına saygılı, yeni bilimsel, teknolojik gelişimleri takip ederek hastalarımıza ve doktorlarımıza klinik laboratuvar hizmeti vermektedir. 

Tıbbi Mikrobiyoloji kliniğimiz 7 Mikrobiyoloji uzmanı, 1 Parazitoloji uzmanı, 1 Mikoloji yan dal uzmanı, 2 Biyolog ve laboratuvar teknisyenleri ile görev yapmaktadır ve 2017 yılı içerisinde 1.000.000’dan fazla mikrobiyolojik test çalışılmıştır. Ayrıca Mikrobiyoloji kliniğimiz, hastanemizin sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetlerinin de sorunsuz yürümesi için iş birliği içinde görev almaktadır.

Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarımız:

- Bakteriyoloji
Tüm vücut örneklerinin kültürleri, otomatize kan kültürü, boyalı mikroskobik inceleme gibi  testler yapılmaktadır. 
- Viroloji
HBV-DNA, HCV-RNA, CMV-DNA testleri Kayseri ili ve bölgedeki diğer illerin hastalarına hizmet vermektedir.
- Seroloji
Brusella ve  viral antijen arama testleri yapılmaktadır.
- Elisa
Hepatit, HIV ve TORCH grubu testler çalışılmaktadır.
- Tüberküloz
Bölge tüberküloz laboratuvarı olarakta faaliyet gösteren laboratuvarımız tüberküloz tiplendirme ve antibiyogramı da çalışılmaktadır.
- İmmunfloresan
Otoimmun ve romatolojik hastalıkların tanı ve tedavi takibinde kullanılan testler çalışılmaktadır.
- Flowsitometri
Hematolojik kanserli hastaların tanısında ve tedavi takibinde kullanılan testlerin çalışıldığı bir laboratuvardır.(ALL,AML,KLL,KML,Multiple Miyelom) Bağışıklık sisteminin hastalıklarında lenfosit alt grupları çalışılmaktadır. Ayrıca romatolojik hastalıkların tanı ve tedavi takibinde önemli bir belirteç olan HLA-B27 de bu laboratuvarda çalışılmaktadır.
- Mikoloji
Tüm vücut örneklerinde direkt mantar aranması, kültürü ve antibiyogramı yapılmaktadır.
- Parazitoloji
Tüm vücut örneklerinde direkt bakı, serolojik ve moleküler  yöntemler ile  parazit araştırılması  yapılmaktadır. 

Laboratuvarlarımız geniş bir yelpazede spesifik ve detaylı bir hizmet vermektedir. Laboratuvarımız 7 gün 24 saat acil hizmetleri de dahil olmak üzere Kayseri şehrimizle eş zamanlı bölge il ve ilçelere hitap etmektedir. 

05 Nisan 2022