Arkeoloji Müzesi
13 Nisan 2022

Tamamı ile arkeolojik eserlerden meydana gelen müzedeki eserlerin teşhir edilmesi maksadı ile kronolojik bir düzenleme getirilmiştir. Eserler 3.yy’da Roma devrinde yapılan ve 6.yy’da Bizans devrinde daraltılan Kayseri Kalesi içerisinde ki Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.
 
 5.jpeg
 
Eski tunç çağına ait boyasız ve boyalı seramikler, mermer idoller , Asur Ticaret Kolonileri dönemine ait eserler, yine tipolojik bir şekilde sergilenmektedir. Bu eserler arasında, pişmiş topraktan yapılan testiler, çivi yazılı tabletler, çömlekler, meyvelikler, vazolar, hayvan şeklindeki içki kapları, madeni eşyalar ile kalıplar yer almaktadır.
 
Salon içerisinde ise, Bizans, Roma ve Helenistik çağlarına ait Kayseri bölgesinde bulunmuş eserler, mezar hediyeleri, Urnalar ve Herakles Lahdi yer almaktadır. Bahçe bölümünde ise, yine Bizans, Roma ve Helenistik dönemine ait mermer heykeller, lahitler ve pişmiş topraktan imal edilmiş olan iri küpler sergiye sunulmaktadır.
 
 4.jpeg
 
 Müze, Kayseri yöresinin özelliklerini yansıtmakta olan Türk kültürüne ait, silah, çini, el yazma, maden, kilim, kadın ve erkek giysileri, süs ve takı eşyalarını da ziyaretçilerine sergilemektedir .
 
 1.jpeg
 
 2.jpeg
 
 3.jpeg
 
 6.jpeg
 
 7.jpeg
 
 8.jpeg