Abdominal aort anevrizması operasyonu
06 Nisan 2022

Hastanemize karın damarlarında genişleme şikayetiyle Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sevkli gelen 77 yaşındaki Ferit KAYA isimli hasta, Kalp Damar Cerrahisi Kliniğimizde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu. Her gün yeni bir başarılı ameliyat ile adından sıkça söz ettiren hastanemizde, Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde gerçekleştirilen başarılı bir kapalı cerrahi ameliyat ile hastamız şifa buldu. Ferit KAYA (77) karında şiddetli ağrı ve nefes alamama şikayetleriyle Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. İleri tetkik ve tedavi için hastanemize sevk edilen KAYA, hastanemiz kalp damar cerrahisi polikliniğinde muayene oldu. Uz. Dr. Ali İhsan TEKİN; yaptığı tahlil ve tetkiklerden sonra hastanın karın bölgesindeki aort damarında genişleme olduğunu tespit etti. 

Uz. Dr. Ali İhsan TEKİN: Abdominal aort anevrizması (AAA) aortun karın bölgesinde olan kısmının bir bölümünün genişlemesi, deyim yerindeyse balonlaşmasıdır. Anevrizma denilebilmesi için genişlemenin olduğu yerde çapın, aortun normal çapının %50'inden fazla olması gerekir. Toplumda görülme oranı %3-5 iken 75 yaş üzerinde %9 oranında görülmektedir. Amerika da yapılan çalışmalarda tüm ölüm nedenleri arasında 13. sırada olduğu tespit edilmiştir. Tedavisinde açık cerrahi ve kapalı EVAR yöntemi olmak üzere iki çeşit seçenek vardır diyerek sözlerine devam etti.

EVAR yönteminde kasıklardan kateter ve teller aracılığıyla ilerletilen stent greft ile damardaki genişleme tamir edilir. Hızlı ve pratik uygulanabilirliği açısından acil cerrahinin gerektiği yırtılmış anevrizmalarda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca endovasküler yöntem açık cerrahi yöntem için yüksek riskli hastalara da önerilir diyen Uz. Dr. Ali İhsan TEKİN, EVAR yönteminin hastaya sağladığı faydalarla ilgili de şunları belirtti: yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerinin kısa olması, hastalara uygulanan kan ve kan ürünleri transfüzyon miktarının az olması, yara yeri enfeksiyonu gelişme riskinin daha az olması ve hastaların sosyal yaşantılarına daha erken dönmeleridir.

77 yaşındaki hastamız Ferit KAYA ise böyle güzel bir sağlık tesisinin hizmete girmesinde emeği geçen tüm devlet büyüklerimize ve hastanede hizmet veren doktorum Dr. Ali İhsan bey başta olmak üzere bütün hastane personeline teşekkür ederim dedi.