T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAYSERİ ŞEHİR EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ

Biyokimya Laboratuvarı Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2019

Laboratuvarımız, hasta hakları ve memnuniyeti odaklı çalışan, kalitesi belgelenmiş, uluslararası standartlarda gelişmiş yöntem ve cihazlarla yüksek doğrulukta sonuçlar üretmekte ve modern bir ortamda hastalarımıza ve doktorlarımıza klinik laboratuvar hizmeti vermektedir. 

Tıbbi Biyokimya Kliniğimizde 2 eğitim görevlisi, 9 uzman doktor, 2 biyolog ve laboratuvar teknisyenleri görev yapmaktadır. 2017 yılı içerisinde Tıbbi Biyokimya Laboratuvarına günde ortalama10.000 tüp kabulü yapılmış ve günlük 45.000 test çalışılmıştır. Güncel literatür verileri ışığında test menüsünü ve ölçüm yöntemlerini güncelleyen laboratuvarımız Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan tüm testleri çalışmanın yanı sıra ilimizdeki ve çevre illerdeki diğer hastanelere de dış laboratuvar hizmeti vermektedir. 

Tıbbi Biyokimya Laboratuvarımızda 24 saat kesintisiz olarak rutin ve acil laboratuvar hizmeti verilmektedir. Oldukça geniş bir test paneline sahip olan laboratuvarımızda rutin analizler dışında elektroforez, immünfiksasyon elektroforezi (IFE), HPLC, Atomik Absorsiyon spektrofotometresi, Kütle Spektrometre (LC MS/MS) gibi yöntemlerle spesifik testler de çalışılmaktadır. Bu testler dışında laboratuvarımız, alkol ve yasadışı madde analizi konusunda da adli numuneler için hizmet veren - il içi ve çevre iller dahil -tek laboratuvar konumundadır. 2017 yılında laboratuvarımız yasadışı madde analizi için doğrulama yetkisi almış, dolayısıyla bu konuda referans laboratuvar statüsü kazanmış Türkiye’de ikinci, kamuya bağlı çalışan ilk biyokimya laboratuvarıdır. 

Kayseri Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı aşağıda belirtilen birimlerden oluşmaktadır:
 
Hematoloji Laboratuvarı
Klinik Biyokimya Laboratuvarı
İdrar Laboratuvarı
HPLC (High Performance Liquid Cromatography) Laboratuvarı
AAS (Atomic Absorption Spectrophotometry) Laboratuvarı
Elektroforez Laboratuvarı
İleri Analiz Laboratuvarı
Araştırma Laboratuvarı
 
Tıbbi Biyokimya Laboratuvarımız, ürettiğimiz test sonuçlarının güvenilirliğini sağlamak ve yükseltmek amacıyla dünya çapında kabul görmüş, uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından yürütülen ve laboratuvarların analitik performanslarının periyodik olarak değerlendirildiği Dış Kalite Kontrol Programlarına üyedir.


Paylaş