Sağlık Kurulu
28 Ocak 2020

Kayseri Şehir Hastanesi “Sağlık Kurulu” Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi giriş katında 7 si ana branş olmak üzere 11 poliklinik, 22 memur ve 17 yardımcı personel ile kayseri ve bölge illerinde tüm engelli yetişkin, ÇÖZGER ve durum bildirir raporlar hazırlayarak hizmet vermektedir. Özellikle ÇÖZGER (Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Raporları) raporlarında bölgede tek ve en fazla rapor hazırlayan kuruldur.

Kayseri Şehir Hastanesi Sağlık Kurulu fiziksel imkanlarının yeterliliği ve bu hizmeti zamanında sunumu ile Türkiye de bir ilke daha ev sahipliği yapmaktadır diyen Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ali AKGÜN; sağlık kuruluna başvurularda kayıttan poliklinik muayenelerine, kan alma odasından heyet salonuna kadar sağlık kurulu raporlarının düzenlenmesinde, bütün hizmetlerin tek bir alanda toplanması nedeniyle Türkiye'de tektir dedi.

Kayseri Şehir Hastanesi Sağlık Kurulundan sorumlu Başhekim Yardımcımız  Uzm. Dr. Ali AKGÜN ÇÖZGER raporlarının verilmesi ile ilgili şunları söylemiştir:

ÇÖZGER'ın açılımı Çocuklar için Özel Gereksinim Değerlendirmesi raporlarıdır.  Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Şubat 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Amacı, Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu ile çocuklar için terör, kaza ve yaralanmaya bağlı durum bildirir Sağlık Kurulu Raporunun alınışı, geçerliliği, değerlendirilmesi ve bu raporları verebilecek yetkili sağlık kurum ve kuruluşlarının tespiti ile ilgili usul ve esasları belirlemek ve çocuklar ile ilgili özel gereksinim alanlarının belirlenmesine ilişkin ortak bir uygulama alanı geliştirmektir.

Bu minvalde ÇÖZGER raporları Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu standartlar çerçevesinde verilmektedir. Kayseri Şehir Hastanesinde çocuk yan dal uzmanlarının görev yapıyor olması ÇÖZGER raporlarının hastanemizde daha kolay ve doğru bir şekilde düzenlenmesine imkân sağlamaktadır.

Haftanın iki gününü (Çarşamba, Perşembe) ÇÖZGER raporları vermekteyiz. Hastanemiz Sağlık Kurulu, bu şekilde haftalık ortalama 150 civarında ÇÖZGER raporu vermektedir. Sağlık kurulumuzun bu başarılı ve özverili hizmeti, hastalarımızın sıkıntılarını çözme noktasında hastanemizi Türkiye de ilk sıraya taşımaktadır. 

Çocuklarla ilgili tüm raporların hastanemizde düzenlenmesi, hem şehrimizdeki hem de bölge illerdeki hastalarımızın taleplerini en kısa sürede çözüme kavuşturması açısından önem arz etmektedir.

Hastanemizde erişkin engelli raporları da düzenlenmektedir. Haftada 3 gün (Pazartesi, Salı ve Cuma günleri) günlük 60 civarında erişkin engelli raporu düzenlenmektedir. Ayrıca Sağlık Kurulumuzda kurumlardan gelen rapor istekleri; SSK Maluliyet, 2022 maaş talebi, vergi indirimi raporları, Emniyet personeli durum-dilim belirtir raporları; işe giriş raporları, durum bildirir raporlar (öğrenci raporları, refakat izni raporları, kişiliğin sağlığı ile ilgili talep ettikleri raporlar) verilmektedir. Yine kişilerin talep ettikleri silah ruhsatı raporları, ÖTV ve özel tertibatlı araç gibi bir çok raporlarda düzenlenmektedir.